Жахи війни: в концтаборах Рівненщини було знищено близько 57 тисяч людей


08:04
12.04.2017
На території Рівненської області упродовж 1941-1944 років функціонувало щонайменше 12 фабрик смерті. З них 3 – у Рівному, 2 – у Дубно, по 1-ій в Острозі, Костополі, Корці, Тучині, Рокитному, Клевані та селі Три Копці Рівненського району.

За словами старшого наукового співробітника відділу історії Рівненського краєзнавчого музею Наталії Гавриш, у Рівному табори являли собою невеликі ділянки землі, обнесені високою огорожею з колючим дротом. На території табору був барак, який вміщував лише незначну частину військовополонених. Основна маса людей змушена була цілодобово залишатися просто неба, незважаючи на негоду.

«Особливо жахливі умови нацисти створили для поранених і хворих військовополонених. Усі вони були загнані на подвір’я міської в’язниці, де тоді розміщувався табір №1, який називали «лазаретом» для військовополонених. Годували тут людей двічі на день баландою, яку називали супом. Останній готували із гнилих овочів, фруктів і нечищеної гречки чи проса. Найогидніші відходи м’яса, протухлі і з черв’яками, йшли в їжу для поранених і хворих військовополонених», - розповіла Наталія Гавриш.

Для лікування полонених не відпускали ніяких медикаментів і перев’язочних матеріалів, хірургічних інструментів та інших засобів лікування. У «лазареті» широке розповсюдження отримала епідемія висипного тифу та дизентерії. «Лазаретом» завідував комендант майор Герман, котрий постійно і з неприхованим цинізмом та іронією заявляв: «Я за ваше життя не відповідаю ні перед ким, чим більше здохне вас, тим краще для нас».

Загалом у концтаборах на Рівненщині знищено і померло від голоду та різних хвороб приблизно 57 тисяч чоловік, більшість із яких - понад 50 тисяч - загинули й були поховані в Рівному.

11 квітня світ відзначає Міжнародний день пам’яті в’язнів нацистських концтаборів

Саме 11 квітня 1945 року американські військові звільнили один із головних нацистських таборів – Бухенвальд. Довідавшись про наближення військ, в’язні різних національностей з 18 країн світу підняли повстання. Через табір за 8 років його існування пройшло близько 250 тисяч людей, майже 50 тисяч з яких загинуло.

За час свого перебування при владі (1933-1945 рр.) нацисти створили на території Третього Рейху й окупованих землях 1634 табори та їх зовнішні команди (філії). Система таборів слугувала для ізоляції, знищення або використання праці ув’язнених і полонених. Через них пройшли мільйони людей різних національностей, велика частина з них загинула у газових камерах, під час медичних експериментів, нелюдських умов утримання чи виснажливої роботи.

Тисячі українців опинилися за колючим дротом нацистських фабрик смерті, розташованих як на українській території, так і поза її межами.

Відомі в’язні-українці: о. Омелян Ковач, Степан Бандера та його брати – Василь та Олександр, Олег Кандиба-Ольжич, Ярослав Стецько, Лев Ребет, Олена Вітик-Вітович, Дарія Гнатківська, Костянтин Смовський та інші.

Про це повідомили у Рівненській обласній державній адміністрації

Перегляньте також


27.03.2025 Департамент соціальної політики Рівненської міської ради оголошує конкурсний відбір проєктів
24.03.2025 Засідання Комісії з питань надання одноразової матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України Рівненської міської територіальної громади відбулося 19 березня
23.03.2025 Секретар Рівнеради Віктор Шакирзян провів прийом громадян з особистих питань
07.05.2019 Рівнян запрошують 8 травня зустріти «Першу хвилину миру»
28.03.2019 Журналісти Рівненщини можуть позмагатися за премію імені Івана Франка
23.11.2018 Домашнє насильство: у Рівному розкажуть про нові форми протидії
05.10.2018 На Рівненщині капітально ремонтують об’єкт соціального захисту населення
03.10.2018 «Духовні ранки» проводитимуть на Рівненщині щомісяця
26.09.2018 Гуманітарний вантаж з Дубровиччини – для дітей зі сходу України
25.09.2018 На Рівненщині почали видавати «пакунки малюка»

Це цікаво


Реклама

Цікаво

Рекламна інформація

На правах реклами

Останні новини

Погода

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

Статистика

Кіноафіша

Реклама


© 2008-2017 Віче Рівненщини