У Рівному «Відсіч» боролась із законопроектом нардепа Сороки
07:21
06.08.2013
3 серпня біля сьомого корпуса Національного університету водного господарства та природокористування (НУВГП) у Рівному громадський рух Відсіч провів акцію проти деградації Української освіти. Активісти руху розповсюджували листівки із інформацією про загрози законопроекту “Про вищу освіту” співавтором якого є місцевий нардеп та президент НУВГП Микола Сорока.
Всі фото Віталій Примак, портал Четверта влада.
Акція розпочалась о 10.00 та тривала до 13.00. Учасники розгорнули навпроти головного входу в сьомий корпус НУВГП намет із написом “Cорока знищує ЗНО. Ми за вступ без хабарів”.

П’ять активістів розповсюджували листівки, в яких йшлося про шкоду законопроектів зареєстрованих народними депутатами від політичної партії Регіонів. Зокрема, в листівках йшлося про народного депутата від ВО №155 Миколу Сороку як про співавтора законопроекту №1187 “Про вищу освіту”.

Міліція до учасників акції приїхала о 12.45 та попросила показати копію повідомлення, яке надсилалось до міської ради та до УМВС в Рівненській області.

Організатори акції показують квитанцію про відправлення повідомлення про акцію та його текст.
Зі слів організаторів, про проведення акції в Рівному біля “водного” вони повідомили за годину до початку акції рекомендованим листом міську раду та телеграмою Рівненське УМВС. Після пред’явлення запитуваних документів міліція розпрощалась із учасниками акції.
ЧЕТВЕРТА ВЛАДА поспілкувалася з адміністрацією НУВГП:
- Я Ви ставитесь до акції яка відбувається за вікнами НУВГП?
- Я особисто негативно. Немає дозволу це - раз, це наша територія (державна, тобто українського народу, згідно з Конституцією - ред.). Без дозволу не мають ставити палатки. Чи це саботаж? Це наша територія. Мали попросити дозвіл у ректора чи президента НУВГП. Це не територія міста, це територія університету, - так прокоментував акцію біля НУВГП проректор з фінансово-економічної роботи та виробництва Петро Сергійчук (колишній очільник Теплокомуненерго в Рівному - ред.).

Проректор з фінансово-економічної роботи та виробництва Петро Сергійчук
Далі спілкуємось із в.о. ректора НУВГП Миколою Корецьким.

На фото проректор з науково-педагогічної роботи та адміністративно-господарського забезпечення Петро Мельниченко та в.о. ректора НУВГП Микола Корецький
- На наметі, який біля корпусу стоїть написано – “Cорока знищує ЗНО”, Ви із цим погоджуєтесь?
- Я повністю не погоджуюсь що Сорока знищує ЗНО. Де Він знищує ЗНО, де в законі написано що Він ліквідує ЗНО?
- Представники “Відсічі” говорять що коли законопроект №1187 стане законом, то зовнішнє незалежне оцінювання можна буде обійти іспитами у ВНЗах.
- В нас вже третій чи четвертий рік працюють представники громадської організації “Опора”. По їхньому бажанню вони присутні на будь-якому іспиті, роблять любий аналіз, приймають участь у засіданнях приймальної комісії, висловлюють свої думки, висловлюють свої зауваження. Ніяких заперечень та зауважень ще не було. І яким чином ті іспити які проводять додаткові у ВУЗах впливають на загальні результати? Вплив їх незначний у межах 5 -10% на загальний результат. Але потрібно відбирати людей фахових.
Микола Корецький просить викладачів принести творчі робити із іспиту архітектури.
- Діти мають високі бали по ЗНО. Мають великий бал по атестату. Але вони йдуть на спеціальність архітектура. Повинен проводитись творчий іспит, чи не повинен? Щоб визначити хто має якийсь хист, можливості та здібності для того щоб навчатись на цій спеціальності?
Показує креслення та малюнки із іспитів на яких всі роботи кодуються, призвища не висвітлюються.
- Вплинути збоку неможливо. І виходить та що дитина має хист, займається 5 років у художній школі, додатково веде студії, чотири місяці займалась додатково із репетитором щоб виконати цей рисунок та креслення щоб вступити на цю спеціальність. А багато приходить студентів, які побачивши 45 спеціальностей, і вибирають спеціальності по назві та подають документи на зовсім різні спеціальності. Краще ж буде коли дитина сяде навчатись вже підготовлена, а не підготовлена “збіжить”, бо кожного дня потрібно здавати рисунок.
- В перші роки коли впровадили ЗНО в Україні до ВНЗів вступали лише за результатами зовнішнього незалежного оцінювання, що знищило корупцію при вступі та дало можливість вступити на державне навчання розумним абітур’єнтам із сіл. Згодом додали бал атестата та вступні випробування. Як Ви вважаєте, чи не повернулась корупція при вступі?
- В мене п’ять освіт, в Петра Петровича дві освіти та у Петра Миколайовича одна освіта. Ми всі із села із багатодітних сімей (вступали за часів СРСР - ред.). Моя мати не знала де той навчальний заклад де я навчався. Здав іспит на відмінно та п’ять років на відмінно відучився. У всіх були можливості вступити хто хотів. Те що відразу взяли до уваги лише бал ЗНО був великий перекіс.
Далі в.о. ректора НУВГП розповідає про важливість балу атестата та вступного випробовування у ВУЗі при вступі.
- ЗНО ніхто не знищує!
- Державі давно вже потрібно переходити на іншу систему фінансування ВНЗ. Через надання грантів на навчання студентам. О це буде крок вперед.

Зліва на фото один із організаторів акції громадського руху "Відсіч" біля НУВГП у Рівному Леонід Овчеренко. З ним далі розмова ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ.
- Що спонукало поставити намет біля НУВГП у Рівному?
- Ця акція відбувається в рамках кампанії – “Проти деградації освіти”. Ця кампанія триває з 2010 року, після того як ДмитроТабачник очолив міністерство та розпочав лобіювати новий законопроект “Про вищу освіту”, який йому вигідний. Після законопроект багато разі перереєстровували під різними номерами, і зараз формальними авторами законопроекту є: Калетник, Ківалов та президент НУВГП Сорока. Тому Ми встановлюємо такі інформаційні намети, проводимо такі міні акції під університетами всіх співавторів цього законопроекту.
- Чи відбувались такі акції в інших містах?
- Ми встановлювали намети біля університету Ківалова, в той час коли абітур’єнти подавали туди документи, це було в Одесі. Під університетом Калетніка у Вінниці проводили акцію також. Зараз ми тут у Рівному під НУВГП.
- Скажи будь-ласка чи ця акція одноразова в Рівному?
- Зараз вже закінчується вступна кампанія у ВНЗ, тому ми вже не будемо робити таких акцій перед ВНЗ. Попередньо в Рівному проходило декілька акцій з поширення інформаційних листівок для студентів та абітурієнтів про шкоду законопроекту “Табачника”. Також в листівках ми описували чого не можна скасовувати ЗНО. Якщо коротко, тому що повернуться хабарницькі іспити які значно легше дозволять корупцію ніж ЗНО.
- Назви кілька тез чим шкідливий законопроект, де співавтором є Микола Сорока?
- Найголовніше це те, що нівелюється ЗНО. Формально воно залишається. Точніше воно навіть прописується в законопроекті. Бо зараз на законодавчому рівні ЗНО ніде не прописано. Воно існує на рівні розпоряджень та деректив Кабінету міністрів. Вони в цьому законопроекті пишуть що є ЗНО, його потрібно здавати але окрім цього Національні університети, може згодом туди додадуть усі виші, зможуть робити свої додаткові іспити і після враховувати бали ЗНО і бали вступних іспитів у тих пропорціях яких вони вважають за потрібне. Наприклад пропорція, ЗНО дає 1 відсоток а іспити 99 відсотків. В цьому випадку все залежатиме від вступних іспитів, а ми вже знаємо що це повернення до корупції при вступі.
- Є законопроект “Про вищу освіту” який написали громадські організації, і втому проекті закону чітко прописано що основним при вступі є ЗНО.
- Другий момент, це суттєве обмеження автономії ВНЗів. Зараз вже ця автономія куца, а далі ще буде гірше. Всім управлятиме міністерство освіти та науки України. Це дуже негативно, тому що такими складними структурами як університети не можна управляти у ручному режимі із Києва. Потрібно щоб на місці була налагоджена хороша система управління.
- Також в законопроекті є кілька норм, які нашу освіту відсувають від сучасності. Не написано про вибір спеціальностей та про болонський процес в цьому проекті. Вписана лише декларація.
- Обмеження соціальних гарантій студентів. В них є там такий пункт, що кожен університет визначає спосіб нарахування стипендій для студентів. Тобто якщо ректор університету скаже що в нас є один студент який отримає стипендію, той на якого я покажу. Це буде цілком законно.
- Ще скасовується пропорція державних місць відповідно до населення. Це дасть змогу міністерству як завгодно роздавати бюджетні місця у ВНЗах.
Активісти громадянського руху "Відсіч" продовжують кампанію на захист зовнішнього незалежного оцінювання, розпочату у відповідь на реєстрацію депутатами Григорієм та Ігорем Калетниками законопроекту про внесення змін до діючого закону "Про вищу освіту". Документ, розроблений цими представниками Партії регіонів і Компартії, передбачає нівеляцію ЗНО та запровадження вступних іспитів, що призведе до повернення корупції та хабарництва при вступі до вищих навчальних закладів.
Аналогічні ініціативи щодо запровадження вступних іспитів містяться і в іншому законопроекті Ківалова-Калетника-Сороки - №1187 "Про вищу освіту", який всіляко підтримує міністр освіти Дмитро Табачник.
Незважаючи на те, що ЗНО за 6 років від моменту його запровадження довело свою ефективність та стало однією з небагатьох українських реформ, які отримали позитивну оцінку серед населення, влада намагається позбавити школярів можливості прозорого та справедливого вступу до ВНЗ.