На Рівненщині презентували відтворений архаїчний одяг
18:13
08.07.2013
Він може стати брендом регіону. Річ у тім, що таке вбрання носили лишень тут, розповів керівник громадської організації «Центр дослідження Волині» Володимир Дзьобак. Архаїчний одяг відтворили у «Майстерні ткацтва» у Радивилові.
«Це ремесло дійшло до нас із давніх-давен і було чи не найпоширенішим. Станок стояв у кожній хаті. А ткати вміла кожна дівчинка 9-10 років, адже повинна була подбати про свої придане, - розповіла завідувачка Сарненським історико-етнографічним музеєм Раїса Тишкевич. – Серпанкове полотно ткали з особливого льону. Його називали лущик або великольон, який потрібно було зібрати до того, як висиплеться насіння. Лишень тоді виходила тонка, майже прозора, як ранковий туман, ниточка».
Одяг із такої тканини міг передаватися від матері до доньки. Це було весільне вбрання, яке також носили на великі свята, а ще в ньому виходили на жнива, прокоментувала завідувачка відділом етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музею Алла Українець. Щоправда, коли бралися до роботи, одягали щось буденне. «Серпанок – це найвища майстерність ткаль, - вважає Алла Українець. – Намітки із цієї тканини були поширені на теренах усієї України, а ось вбрання із неї шили лишень тут».
Майстрині з Радивилова відтворили автентичний одяг, а також представили авторські зразки. Тим часом побачити, як тчуть полотно, а також повчитися цьому давньому ремеслу можна буде вже цими вихідними. У Радивилові, а потім і у Пляшевій відбуватиметься фестиваль «Волинський серпанок». Він об’єднає до півсотні майстрів із усієї України, розповів ініціатор дійства Володимир Дзьобак.
Про це повідомили у Рівненській обласній державній адміністраці.